Expedícia Žilina

06.04.2022

POZOR, UMENIE!?

Známa téza "Otázky sú dôležitejšie ako odpovede!" sa stala nečakaným imaginárnym sprievodcom našej Expeditione Solna, teda žilinskej expedície. V stredu 6. apríla 2022 sa jej zúčastnilo 25 odhodlaných študentov-prieskumníkov z Vodárenskej 3. Tri zastávky v meste pod Dubňom - pamätná izba dvojice Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, známej z filmu Petra Bebjaka Správa, Nová synagóga s unikátnou Sphérou Juraja Gábora a Považská galéria umenia s výstavami Vincenta Hložníka či Stana Masára - priam provokovali pýtať sa:

130-kilometrový útek z koncentračného tábora v apríli 1944, a nik ich nechytil, ba nakoniec im ani nikto neveril?! Synagóga ako obilné silo, sklad nábytku, prednášková miestnosť, kino, ba dokonca kasíno!? Obria drevená inštalácia v interiéri vyprázdnenej židovskej synagógy ako neviditeľná guľa!? Stretnutie a rozhovor so živým, nevirtuálnym a úspešným vizuálnym umelcom, ktorý mentorsky tvrdí, že ako umelec mám byť trpezlivý a odvážny!? Prečo sa mi ne/páči tvorba Vincenta Hložníka viac ako postkonceptualista Stano Masár a jeho provokatívne experimenty!?

Ak by na našej výprave nedorazili ani otázky, ani odpovede, po dvoch rokoch nútených prázdnin by to vôbec neprekážalo, lebo možnosť vydať sa na cestu, stráviť spoločný čas a zažiť predpremiéru lepších, nepandemických čias to viacnásobne vynahradilo. A mnohí sa už teraz nevedia dočkať ďalších expedícií za fascinujúcim svetom umenia. Len netreba zabudnúť, že niekedy sú viac ako otázky a odpovede dôležitejšie výkričníky...

Ján Kandur & Vladimír Seman