NOVELA PETER A LUCIA V PODANÍ NAŠICH STREDNÝCH ŠKÔL

10.11.2023

ICH LÁSKU PRINIESLI NA DIVADELNÉ DOSKY PRI PRÍLEŽITOSTI 105. VÝROČIA UKONČENIA 1. SVETOVEJ VOJNY

11. november 1918 K tomuto dátumu sa viaže ukončenie jedného z najničivejších vojnových konfliktov– k 1. svetovej vojne. Práve v jej posledný rok sa v Paríži odohráva príbeh lásky dvoch mladých ľudí, Petra a Lucie, ktorý sa však končí priskoro... po bombardovaní nemeckými lietadlami. Príbeh hrdinov novely Romaina Rollanda ale žije dodnes aj vďaka predstaveniu s podtitulom "Mladí proti vojne", ktoré pod gesciou PSK a jeho Odboru školstva v réžii Tatiany Husárovej pripravili pedagógovia a žiaci župných stredných škôl a na Veľkú scénu priniesli včera 11. novembra v 3 organizovaných vystúpeniach. S hlavným odkazom, ktorý znie: My mladí vojnu a násilie nechceme. Túžime po láske, mieri a bezpečí všade vo svete.

Sprievodný vizuál k podujatiu pripravil študent ŠUP v Prešove Šimon Šarišský. Vidieť ho môžete spolu s ďalšími 12 najlepších návrhmi - plagátmi z autorskej dielne našich škôl umeleckého priemyslu na výstave vo foyer DJZ v Prešove, a to najbližšie 2 týždne.

Predstavenie Peter a Lucia by malo byť postupne odohrané aj v ďalších mestách kraja, napr. už v máji v Poprade. Príbeh lásky dvoch mladých ľudí na pozadí vojny konkrétne plánujú predstaviť žiakom stredných aj základných škôl.ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa podieľali na tomto krásnom projekte - https://lnk.sk/crlw.