ŠUP do mesta so sprievodkyňou Prešova

03.11.2023

Už ako malá nechcela byť princeznou, ale jej dvornou dámou, ktorá by mala kľúče od všetkých komnát paláca. Ako šedá eminencia v pozadí by poznala všetky tajné zákutia kráľovského dvora, nielen priestoru, ale aj spoločnosti. Vytrvalo sa usilovala o miesto kastelánky hradu. Túžby detstva i mladosti sa zhmotnili v jej súčasnej práci sprievodkyne mesta Prešov i bibliografky, ktorou je Mgr. Andrea Sivaničová.

Spolu s renomovanou historičkou architektúry, pamiatkarkou a spisovateľkou PhDr. Darinou Petranskou majú na konte sériu publikácií Objavovanie Prešova I. – IV. a do tlače sa pripravuje ďalšia. Pravidelne sa podieľa na rovnomennom tradičnom a obľúbenom podujatí Objavovanie Prešova, na ktorom každý mesiac oboznamujú širokú verejnosť s historickými i súčasnými zaujímavosťami mesta a jeho blízkeho okolia.

Študenti ŠUP v Prešove sa ňou nechávajú sprevádzať "virtuálne" i "prezenčne". Na pôde našej školy či v priestoroch Oddelenia bibliografie a Centra regionálnych dokumentov Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava sídliacej v reprezentatívnych priestoroch na Hlavnej ul. v Prešove. Popritom navštívia i Britské centrum – prešovskú pobočku Britskej rady na prízemí budovy.

Zasväcuje nás do tajov NAJ mesta Prešov, sprevádza nás po prešovskej gotike, baroku či renesancii, informuje nás o podujatiach knižnice, o aplikácii Interreg, prostredníctvom ktorej spoznávame osobnosti mesta, budovy a miesta späté s ich životom, náučné chodníky či mapy, odkazuje nás na mobilnú aplikáciu Audiosprievodcu mesta Prešov či na virtuálny cintorín v meste.

Poznáte najstarší kostol, školu, múzeum, hostinec, kino? Najnenápadnejšiu pamiatku, najskvostnejšiu fasádu, najzachovalejšiu a najdrahšiu stavbu, najkurióznejší i najkrvavejší príbeh, najsladší i najriskantnejší objav, najničivejšiu epidémiu, najlegendárnejšie plátno, najslávnejšieho fotografa i bankára, najchýrnejšiu fontánu či najlepšiu kaviareň?

My už áno. Ďakujeme jej za spoluprácu a tešíme sa na stále nové zážitky a vedomosti, ktoré nám sprostredkuje.

Mgr. Natália Prostredná